fbpx

Tropikalny efekt tarczy

Tropikalny efekt tarczy

Efektem tropikalnym na tarczy zegarka nazywamy dziś specyficzną dyskoloracje tarczy powstałą w przypadku niektórych zegarków vintage wskutek oddziaływania warunków klimatycznych w jakich zegarek był używany.

Idealnymi warunkami do osiągnięcia tropikalnego efektu tarczy jest długotrwałe użytkowanie zegarka w silnie naświetlonym otoczeniu, a następnie jego przechowywanie przez długi czas w zaciemnionym miejscu.

Uzyskanie tarczy, która z fabrycznego koloru czarnego nabrała odcienia brązu wymaga wielu lat i sprzyjających ku temu warunków, poprzez co tropikalne tarcze są bardzo rzadkie i poszukiwane przez kolekcjonerów.

Nie jest przypadkowym, iż często trafiamy na „tropikalne” zegarki, które oryginalne zakupione i używane były w krajach Ameryki Południowej czy Afryki.

Efekt tropikalny nie oznacza w żaden sposób uszkodzenia tarczy zegarka. Jest on wynikiem naturalnego procesu zachodzącego na tarczy wskutek warunków na jakie wystawiony był zegarek, w połączeniu z lakierem czy farbą zastosowaną na tarczy zegarka pozwalającą na wyksztalcenie się tego specyficznego efektu.

Co najistotniejsze, „tropical” stanowi spektakularny efekt wizualny pozwalający wyróżnić się takiemu egzemplarzowi spośród pozostałych zegarków w danej referencji, dając jednocześnie kolekcjonerowi radość posiadania unikalnej tarczy, która „żyje” i zmienia się z upływem czasu.

Warto wspomnieć, że zegarki posiadające tropikalną tarczę są niezwykle cenione przez kolekcjonerów. Egzemplarze z wykształconym efektem tropikalnym osiągają często na aukcjach dwu lub trzykrotną ceną w stosunku do zegarków o tej samej referencji posiadających „regularną” tarczę.