fbpx

Omega Seamaster

Omega Seamaster

źródło: www.omegamuseum.com

 

 

„Seamaster” to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych i święcących największe triumfy linia zegarków w bogatej historii manufaktury Omega .

Marka ze szwajcarskiego Biel, założona w 1848 r. podobnie jak wiele innych manufaktur w początkach zegarków naręcznych nie produkowała, jak dziś poszczególnych modeli w obrębie kolekcji. Wraz z postępem w dziedzinie marketingu wiele firm rozpoczęło jednak w swoich ofertach tworzenie linii zegarków, często związanych z historią danej kolekcji czy przeznaczeniem dla jakiego zegarek został zaprojektowany.

W 1948, kiedy Omega obchodziła 100-lecoe swojego istnienia, na rynek wprowadzono pierwszy zegarek z oznaczeniem „Seamaster” na tarczy.

Linia zadebiutowała wraz z modelem o ref. 2576. Zegarek o wodoszczelnej, okrągłej kopercie wyposażony był w mechanizm z automatycznym naciągiem i wprowadzony został w dwóch wersjach: z centralną sekundą oraz małą sekundą na godzinie szóstej, z oznaczeniem Chronometru na tarczy. Oba modele miały nakładane indeksy i logo Omegi oraz oferowane były ze skórzanym paskiem.

Dziś model 2576 jest bardzo ceniony i poszukiwany przez kolekcjonerów: zarówno z uwagi na fakt, iż rozpoczął on, dziś już blisko 70-letnią historię modelu Seamaster ale także na prostotę w designie reprezentującą ponadczasowy styl manufaktury Omega.

Wardo dodać, iż wczesne modele linii Seamaster nie przypominały dziś produkowanych pod tą nazwą zegarków. Różnicę zobaczymy przede wszystkim w rozmiarze koperty, która stosownie do panujących ówcześnie standardów miała rozmiar 34 – 35 mm. Ponadto, stylistycznie pierwsze Seamastery określilibyśmy dziś jako zegarki dość eleganckie.

DSC_3261

KUP OMEGE SEAMASTER!

 

W połowie XX wieku ideą Omegi było jednak skonstruowanie zegarka sportowego, tj. wyposażonego w wodoszczelną kopertę ze stali, o czytelnej tarczy. „Seamaster” był odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się stylu życia klientów marki – potrzebowali oni zegarka do codziennego użytku, także w weekendy podczas uprawiania sportu czy podróżowania.

Linia „Seamaster” przechodziła przez lata wiele zmian. W 1952 zadebiutował model z datownikiem, a w 1966 pokazano wersję Seamaster Cosmic o zaokrąglonym  kształcie koperty, odpowiadającej modzie późnych lat 60. Pod koniec lat 60 XX wieku zadebiutował także model Seamaster z funkcją chronografu – zegarek ten wyposażony był w słynny kaliber 321, znany także z wczesnych modeli z linii Speedmaster.

Istotnym momentem w historii Seamastera był rok 1957, w którym zadebiutował „Seamaster 300” – pierwszy zegarek  dla nurków w ofercie Omegi – model o ref. 2913. W późniejszych latach linie Seamaster często kojarzono z zegarkami nurkowymi. Warto wspomnieć też o modelu ProProf, o wysokiej wodoszczelności, służącym profesjonalnym nurkom, produkowanym od 1970 roku czy słynnym Seamaster Diver 300 noszonym w filmach przez Jamesa Bonda od 1995 r.

 

pierce-brosnan-as-james-bond-wearing-omega-seamaster

źródło: www.iconicalternatives.com

 

Dziś po blisko 70 latach od premiery Seamaster nadal jest jedną z najważniejszych i najlepiej rozpoznawanych linii w ofercie Omegi, a historia zegarka, który zadebiutował w 1948 roku jest jedną z ciekawszych w dziejach słynnej manufaktury z siedzibą w szwajcarskim Biel.