fbpx

Historia marki TAG Heuer

Historia marki TAG Heuer

Każdy, kto interesuje się zegarkami bądź zwyczajnie lubi dobrej jakości, luksusowy chronometr zna markę TAG Heuer. Dzisiaj znane są ze swojego prestiżu i niesamowitego wyglądu, ale szanowane są również za niezwykle trwałą budowę. Jak jednak było “wczoraj”, czyli w przeszłości? Czy zegarki TAG Heuer, jak i sama marka miała wpływ na wygląd całego zegarmistrzostwa? Jakie jest jej powiązanie z wyścigami samochodowymi? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście – zapraszamy.

Początki marki TAG Heuer

Sama marka – nie zawierająca jeszcze przedrostku “TAG” – powstała w roku 1860. Jej ojcem i założycielem był Edward Heuer, którego prawdziwą pasją były tradycyjne stopery i precyzyjny pomiar krótkich przedziałów czasu. W kilka lat Heuer zabezpieczył dość pokaźną ilość patentów – w tym patent na bezkluczowy system nakręcania zegarków kieszonkowych, patent na pierwszy chronograf marki Heuer oraz znany i używany do dzisiaj przestawny zębnik. Szczególnie ten ostatni był ważnym dla Heuera wynalazkiem, gdyż dzięki temu spełniło się jego marzenie efektywniejszych i powszechniejszych zegarków ze stoperem. W ten sposób do produkcji trafiły zegarki wyposażone w chronograf, które były znacznie prostsze w montażu oraz tańsze w wykonaniu. Po śmierci Edwarda Heuera jego pasję kontynuowali jego synowie, którzy skupili się na innowacyjnych technologiach – efektem tego było wprowadzenie wodoszczelnej koperty kieszonkowego chronografu w 1895 roku.

Powiązania marki z motoryzacją

W 1911 roku marka Heuer opatentowała pierwszy chronograf samochodowy określający czas trwania podróży. Zegary te szybko pojawiły się na deskach rozdzielczych samochodów, ale i również samolotów, jednocześnie spełniając życzenia ogromnej ilości kierowców i pilotów. Odkrycie to zwiększyło ilość pieniędzy posiadane przez firmę, co prowadziło do większej ilości badań a co za tym idzie – powstanie mikrografu, który w roku 1916 był najdokładniejszym stoperem świata. W latach 1930 i 1933 marka kontynuowała współpracę z pilotami samolotów, co zaowocowało powstaniem specjalnych chronografów przeznaczonych dla pilotów oraz kierowców zwany Autavia. Kolejne wzmianki o powiązaniach marki ze światem motoryzacji pochodzą z roku 1964, w którym postał legendarny zegarek TAG Heuer Carrera. Aktualny właściciel i następca marki Jack William Heuer – znany ze swojego zamiłowania do wyścigów i motoryzacji – stworzył ten model natchniony opowieścią kierowcy Ricardo Rodrigueza. Opowiedział on o Carrera Panamericana Mexico Road Race, morderczym wyścigu od granicy do granicy na otwartych drogach Meksyku. W ten sposób powstał mały zegarek TAG Heuer męski – dedykowany dla profesjonalnych kierowców chronograf, który do dzisiaj króluje w świecie luksusowych zegarków.

Nie jest to oczywiście wszystko, co można o marce opowiedzieć – to dopiero “czubek góry lodowej”. Można opowiedzieć jeszcze wiele – jak powstały zegarki damskie TAG Heuer, jak zegarki TAG Heuer trafiły do wszystkich sklepów internetowych z luksusowymi, prestiżowymi zegarkami, w jaki sposób marka znalazła swój wyjątkowy styl. Na te pytania jednak odpowiemy innego dnia – na dzień dzisiejszy dziękujemy i mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy historię marki TAG Heuer.